Medlemmar

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZÅÄÖ

A

Jenny Andersson Ullgarn andersson_jenny@hotmail.com
Tania Alyhr *** tania.alyhr@gmail.com

 

B

Ann-Cathrin Bladsjö Widén Broderi, lammskinn, lammskinnsprodukter bladsjowiden@hotmail.com
Birgitta Bergstén Kläder, mattor, stickning, vävning birgitta.bergsten@gmail.com
Eila Burvall Formgivning, garnfärgning, ull, mattor mejerietgotland@telia.com
Eva Borgh *** evaborgh@telia.com
Inga Bendelin Vävning, sömnad inga.bendelin@outlook.com
Kerstin Bendelin Formgivning, konfektion, linnekläder jordnara@telia.com
Kerstin Boulogner Formgivning, linne, linnekläder boulogner@telia.com
Küll Bergbom Lammskinn, lammskinnsprodukter, tovning, knopka-@hotmail.com
Madeleine Berg Bärsjalar info@ebbiewear.se
Siv Bergentz Tovning smiss@telia.com
Susanne Bergström Broderi, kurs broderi, kurs tovat, tovning sus.m.bergstrom@gmail.com

C

Lisbeth Carlsson  Stickning gimbrings@telia.com

D

Britt Dahné  Kurs i broderi och ”pilltovat” grogarnsbritt@hotmail.se
Kaisa Duus Kläder, lammskinnsprodukter, lädervaror kaisa@kaisaduus.de

E

Annika Enekvist Roos Lapptäcken, vävning annikaeroos@hotmail.com
Birgitta Engardt Alpackagarn, garndistributör info@verkegard.se
Carola Edlund  Formgivning, sömnad, textildesigner carola@lunarplexus.com
Mia Enström Broderi, formgivning, tygtryck, vävning mia.enstrom@gmail.com
Sara-Lisa Engström  Vävning saenom@gmail.com
Ulrika Ek Strumpstickeri, Stickdesign, Ullgarn ulrika@ullinek.se

F

IngaLill Fredly *** ingalillfredly@gmail.com
Inger Fransson Vävning ingerfransson@hotmail.com
Maria Fagerström  Stickning, ull, ullprodukter maria@foretagslotsen.com

G

Annelie Gunnarsson Skinnprodukter, ullprodukter annelietommy@hotmail.com
Annika Grandelius Kurs tovat, tovning annika@ullverkstan.se
Eva Gisslander Stickning, sömnad, quilt eva.gisslander@tele2.se
Gotlands Spinneri Ullgarn, spinning/spinneri, stick-ateljé info@gotlandsspinneri.se
Inger Gahnström Maskinbroderar inger.gahnstrom@telia.com
Inger Gamrin Damskräddare skradderigamrin@hotmail.com
Laila Gustavsson Lammskinn, lammskinnsprodukter ateljelaila@gmail.com
Petra Gottberg Tovning petragottberg@gmail.com

H

Agneta Holmgren Textilt bokbinderi amejlmp@gmail.com
Margareta Holgersdotter Lampor, lammskinn, ryamattor info@holgersdotter.se
Sara Hultsten Sömnad sara.hultsten@textilkonsult.se
Ulla Hellman Formgivning, textilkonst, tygtryck ulla.hellman1@gmail.com

I

J

Anna-Lena Johansson Lammskinn, lammskinnsprodukter anna-lena@lillahallvards.se
Gunnel Jacobsson Skinnsömnad Gunnel@duckarve.com
Heike Johansson Tenntrådsslöjd, lammskinnsprodukter, tovning heike@tenntradssmycken.se
Ulla Johansson Vävning johansson_ulla@telia.com
Eva Jonasson e.m.jonason@gmail.com

K

Karin Kloth Formgivning, vävning info@eldbla.se
Lilian Vuorinen Kennegård Vävning liliankennegard@hotmail.com
Maj-Lis Klintberg Bomullsgarn,formgivning, lammskinn info@gotlandssockar.se
Ylva Kikajon Tovning ylva@kikajon.se

L

Aira Lee Formgivning, broderi, textilt återbruk airalee@live.se
Birgitta Lauberg Tovning birgittalauberg@gmail.com
Birgitta Lindahl Broderi, formgivning, utbildning, vävning birgitta.lindahl@studioring.se
Laila L Klintbom Tovning laila.klintbom@gmail.com
Larsson & Larsson Formgivning, mattor, stickning, vävning info@larssonochlarsson.se
Yvonne Ledin Tovning yvonneledin31b@gmail.com

M

Lena Melin Tovning, stickning lena@a2produktion.se
Åsa Martinsson Formgivning, kyrkotextilier, vävprogram aa.martinsson@m-e.se

N

Anso Norling *** anso.norling@gotlandsmuseum.se
Birgitta Nord Skinnsömnad, garn, stickat, design info@ganegard.se
Carina Norderäng Stickning, sömnad carina_norderang@hotmail.com
Monika Nilsson *** info@gotlandslamm.se

O

Helena Ottander-Bjerkesjö Textil design, kursverksamhet helenaottanderbjerkesjo@yahoo.com

P

Anna-Stina Purk Broderi, tovning annastina.purk@gmail.com
Ingela Penje Formgivning, måleri, textilkonst ingela@ingelapenje.se
Ulla Persson Stickdesigner, stickning ullstickan@gmail.com

Q

R

Ringmurens Hemslöjd Bomullsgarn, broderi, garn, smycken gunbritt.pettersson@spray.se
Ulla Ragnarsson Formgivning, textilkonst ulla.ragnarsson@gmail.com

S

Astri Sorby Vävning, lammskinn, sömnad, broderi astrisorby@gmail.com
Barbro Sandell Textildesign, textilkonst barbro@sandelldesign.se
Deborah Stålek Vävning deborahsdesign@gmail.com
Helene Schüldt Textilkonst schuldt@telia.com
Irma Sahlin Vävning irma.sahlin@tjelvar.org
Malin Sjöstrand Formgivning, textilkonst sjostrandmalin@gmail.com
Uuve Snidare Inredning, ryamattor, textilkonst uuve@snidare.se
Kerstin Siggelin Vävning av mattor kerstin.siggelin@live.se
Susanne Syrén Lammskinn, läder, skinnsömnad, tapetserare susanne_syren@hotmail.com

T

Kicki Trodin Gotländsk sticksöm, naturgarner info@huskroken.se

U

V

W

Charlotte Wierth Lammskinn, lammskinnsprod. charlotte.wierth@telia.com
Ingemo Wickström Kläder, lammskinnsprodukter rangvaldshantverk@telia.com
Monika Wernhoff Tovning, utbildning monika@moweart.se
Ninni Westerman Tovade bilder, ullfärgning, skinnsömnad mm ninniwesterman@gmail.com

Z

Eva Zetterberg Vävning eva_zetterberg@hotmail.com

Å

Erika Åberg Stickning, broderi, skribent, kursledare erika@wynjaproduktion.se

Ä

Ö

Background pattern
Colors
Layout style