Medlemmar


  • Uuve Snidare


  • Ann-Cathrin Bladsjö Widén


  • Yvonne Ledin


  • Jenny Andersson


  • Susanne Bergström


  • Bitte Hejdström


  • Britt Dahné


  • Eva Bertilsdotter Larsson


  • Heike Johansson


  • Birgitta Nord

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZÅÄÖ

A

Tania Alyhr Textiltryck tania.alyhr@gmail.com
Jenny Andersson Ull info@ullkontoret.se

 

B

Marie Barck *** marie@barck.nu
Inga Bendelin Vävning, sömnad inga.bendelin@outlook.com
Kerstin Bendelin Formgivning, konfektion, linnekläder jordnara@telia.com
Madeleine Berg Bärsjalar info@ebbiewear.se
Külli Bergbom Lammskinn, lammskinnsprodukter, tovning, knopka-@hotmail.com
Siv Bergentz Tovning
Susanne Bergström Broderi, kurs broderi, kurs tovat, tovning sus.m.bergstrom@gmail.com
Ann-Cathrin Bladsjö Widén Broderi, lammskinn, lammskinnsprodukter bladsjowiden@hotmail.com
Kerstin Boulogner Formgivning, linne, linnekläder boulogner@telia.com

C

Lisbeth Carlsson  Stickning gimbrings@telia.com
Karin Cervenka karin.cervenka@icloud.com

D

Britt Dahné  Kurs i broderi och ”pilltovat” grogarnsbritt@hotmail.se
Kaisa Duus Kläder, lammskinnsprodukter, lädervaror kaisa@kaisaduus.de

E

Carola Edlund  Formgivning, sömnad, textildesigner carola@lunarplexus.com
Ulrika Ek Strumpstickeri, Stickdesign, Ullgarn ulrika@ullinek.se
Annika Enekvist Roos Lapptäcken, vävning annikaeroos@hotmail.com
Birgitta Engardt Alpackagarn, garndistributör info@verkegard.se
Sara-Lisa Engström  Broderi saenom@gmail.com
Mia Enström Broderi, formgivning, tygtryck, vävning mia.enstrom@gmail.com

F

Maria Fagerström  Stickning, ull, ullprodukter maria@foretagslotsen.com

G

Inger Gamrin Damskräddare skradderigamrin@hotmail.com
Eva Gisslander Stickning, sömnad, quilt eva.gisslander@tele2.se
Gotlands Spinneri Ullgarn, spinning/spinneri, stick-ateljé info@gotlandsspinneri.se
Petra Gottberg Tovning petragottberg@gmail.com
Annika Grandelius Kurs tovat, tovning annika@ullverkstan.se
Annelie Gunnarsson Skinnprodukter, ullprodukter annelietommy@hotmail.com
Laila Gustavsson Lammskinn, lammskinnsprodukter ateljelaila@gmail.com

H

Bitte Hejdström Tovning bitte.hejdstrom@gmail.com
Ulla Hellman Formgivning, textilkonst, tygtryck kontakt
Margareta Holgersdotter Lampor, lammskinn, ryamattor info@holgersdotter.se
Agneta Holmgren Textilt bokbinderi amejlmp@gmail.com
Sara Hultsten Sömnad sara.hultsten@textilkonsult.se
Sara Högblom contact@patternandgrading.com

I

J

Gunnel Jacobsson Skinnsömnad gunnel@duckarve.com
Heike Johansson Tenntrådsslöjd, lammskinnsprodukter, tovning heike@tenntradssmycken.se
Ulla Johansson Vävning, sömnad, stickning johansson_ulla@telia.com
Eva Jonasson Kurs spinning, design, stickat, tovat, sömnad info@skapelun.com
Åsa Jonsson asa@asajonson.com

K

Lilian Vuorinen Kennegård Vävning liliankennegard@hotmail.com
Ylva Kikajon Tovning ylva.kikajon@telia.com
Maj-Lis Klintberg Bomullsgarn,formgivning, lammskinn info@gotlandssockar.se
Karin Kloth Formgivning, vävning info@eldbla.se

L

Larsson & Larsson Formgivning, mattor, stickning, vävning info@larssonochlarsson.se
Birgitta Lauberg Tovning birgittalauberg@gmail.com
Yvonne Ledin Tovning, nunotovning yvonneledin31b@gmail.com
Aira Lee Formgivning, broderi, textilt återbruk airalee@live.se
Kajsa Lignell Broderi, sömnad, vävning och stickning kajsa.e.lignell@gmail.com
Birgitta Lindahl Broderi, formgivning, utbildning, vävning birgitta.lindahl@studioring.se

M

Ann-Charlotte Malm ann-charlotte.malm@hotmail.com
Åsa Martinsson Formgivning, kyrkotextilier, vävprogram aa.martinsson@m-e.se
Lena Melin Tovning, stickning lena@a2produktion.se

N

Birgitta Nord Skinnsömnad, garn, stickat, design info@ganegard.se
Carina Norderäng Stickning, broderi, virkning, textilt återskapande carina_norderang@hotmail.com
Anso Norling *** anso.norling@gotlandsmuseum.se

O

Helena Ottander-Bjerkesjö Textil design, kursverksamhet helenaottanderbjerkesjo@yahoo.com

P

Ingela Penje Formgivning, måleri, textilkonst ingela@ingelapenje.se
Ulla Persson Stickdesigner, stickning ullstickan@gmail.com
Anna-Stina Purk Broderi, tovning annastina.purk@gmail.com

Q

R

Ringmurens Hemslöjd Bomullsgarn, broderi, garn, smycken gunbritt.pettersson@spray.se
Rommunds fårgård Fårskinn, fårskinnsprodukter info@gotlandslamm.se

S

Irma Sahlin Vävning irma.sahlin@gmail.com
Barbro Sandell Textildesign, industriproduktion, textilkonst barbro@sandelldesign.se
Kerstin Siggelin Vävning av mattor kerstin.siggelin@live.se
Malin Sjöstrand Formgivning, textilkonst sjostrandmalin@gmail.com
Uuve Snidare Inredning, ryamattor, textilkonst uuve@snidare.se
Anna-Lena Stolt Lammskinn, lammskinnsprodukter anna-lena@stollandesign.com
Deborah Stålek Vävning deborahsdesign@gmail.com

T

Kicki Trodin Gotländsk sticksöm, naturgarner info@huskroken.se

U

V

Kia Viken Skinnsömnad info@lammboden.se

W

Helen Wahlby helenwahlby@gmail.com
Monika Wernhoff Tovning, utbildning monika@moveart.se
Ninni Westerman Tovade bilder, ullfärgning, skinnsömnad mm ninniwesterman@gmail.com
Ingemo Wickström Kläder, lammskinnsprodukter rangvaldshantverk@telia.com

Z

Eva Zetterberg Vävning ingridevazetterberg@gmail.com

Å

Erika Åberg Stickning, broderi, skribent, kursledare erika@wynjaproduktion.se

Ä

Ö

Background pattern
Colors
Layout style